CZ ENG
THE PARK ŠACHOVÝ TURNAJ 2018

Pravidla

Organizace turnaje

 1. V základních skupinách se hraje systémem každý s každým.
 2. Všechny partie se hrají bez rozhodčího (což neznamená, že se může podvádět :-) )

Partie

 1. Hraje se podle aktuálních pravidel FIDE pro Rapid šach. Viz příloha ke staženín níže.
 2. Hrací limit je 2×45 minut.
 3. Barvy figur hráči losují před partií.
 4. Hráči si před dohodnutým časem partie vyzvednou šachové hodiny na recepci AIG/Lincoln (v budově č. 24). Po odehrání partie je vrátí zpět, případně předají další dvojici.

Hodnocení

 1. Partie může skončit vítězstvím jednoho z hráčů nebo remízou.
 2. Vítěz získává za vyhranou partii 1 bod, poražený 0 bodů.
 3. Při remíze získávají oba soupeři 0,5 bodu.
 4. Pokud se hráč bez omluvy nedostaví v dohodnutém termínu ke hře do konce doby vymezené pro partii, prohrává kontumačně. Soupeř tak získá 1 bod, opozdilec 0 bodů.
 5. Pokud hráči neodehrají v určeném termínu zápas vůbec, systém automaticky přidělí oběma hráčům 0 bodů.
 6. O pořadí ve skupině a vítězi rozhoduje počet získaných bodů. V případě rovnosti bodů rozhodují následující kritéria v tomto pořadí: Sonnenborn-Bergerův systém (SB, Neustadtl score), vzájemný zápas, vyšší počet vyhraných partií, los.
 7. Princip Sonnenborn-Bergerova systému. Za každého soupeře, kterého hráč porazil, se mu do SB systému přičte součet turnajových bodů, které soupeř získal, a za každého soupeře, se kterým remizoval, polovina turnajových bodů, které soupeř získal. Za soupeře, s nimiž prohrál, se hráči nezapočítává nic.

Samoobslužný systém

 1. Turnajové stránky na www.thepark.cz jsou navrženy tak, aby byl celý průběh turnaje automatický a mohli ho obsluhovat sami hráči.
 2. Všichni registrovaní hráči obdrží na začátku turnaje unikátní přístupové jméno a heslo, které budou používat po celou dobu soutěže.
 3. Zároveň každý hráč obdrží e-mailem seznam spoluhráčů v základní skupině, vítězové později i seznam finálové skupiny. Seznam bude obsahovat kontaktní údaje zadané při registraci.
 4. Hráči se vzájemně domluví na jednotlivých partiích. Termín zápasu i jeho případné změny záleží na vaší dohodě. Mějte jen prosím na mysli, abyste stihli všechny zápasy v určeném časovém intervalu. 
 5. V sekci „Rozpis partií“ bude zveřejněn přehled utkání ve všech skupinách. Po zadání přístupového jména a hesla se hráči zobrazí jeho aktuální partie. V těch je pak možné upravovat obsah.
 6. V první řadě je třeba pro dohodnuté partie v „Rozpisu partií“ rezervovat čas na šachovnici. Můžete vybírat časy vždy po dvou hodinách v pracovních dnech od 10.00 do 20.00. V ostatních časech nepředpokládáme velký nával. Můžete samozřejmě partii odehrát, kdykoliv bude šachovnice volná. Pokud se ale dostaví dvojice, která ji má pro daný čas rezervovanou, má přirozeně přednost.
 7. Po zápase je úkolem vítěze opět se přihlásit do systému a v rozpisu partií vyplnit výsledek. Resp. připsat sobě a vítězi získané body – 1 bod za vítězství, 0,5 bodu oběma hráčům v případě remízy nebo 0 bodů za prohru.
 8. V případě sporů je možné se odvolat k organizátorovi turnaje a prostřednictvím e-mailu parklife@thepark.cz vyřešit svůj problém. V celém průběhu turnaje ale spoléháme na vstřícnost a fair-play jednání všech zúčastněných. Jde přece jen především o společnou zábavu a příjemné strávení letních dní.

Výsledky

 1. V sekci „Výsledky“ se po celou dobu turnaje zobrazuje průběžné pořadí hráčů.
 2. Po skončení základního kola program vypočítá celkové výsledky způsobem popsaným v části Hodnocení. Stejný systém platí i pro finálovou skupinu.

Odměny a ceny

 1. Po skončení celého turnaje budeme kontaktovat vítěze a dohodneme se na předání zasloužených odměn za první, druhé a třetí místo v turnaji.

Všem hráčům přejeme krásné letní počasí a mnoho úspěšných tahů.

Ke stažení

Pravidla FIDE: Pravidla-Sachu-FIDE-2009.pdf (214 kB)
Šachové hodiny – příručka: DGT2010-prirucka.pdf (350 kB)